27 07 2010

YARGITAY'IN GÖREVİ NEDİR

 

                 Son günlerde adından çokça bahsedilen Yüksek mahkemelerden biride Yargıtay'dır. Genellikle görevi Anayasa makemesi ile karıştırılan  bir mahkemedir. Yasa değiştirmek yada yasaların uygunluğunu  denetlemek gibi bir görevi asla ve asla olmayan bir mahkemedir.

              Adliye  Mahkemeleri olarak anılan ,yerel mahkemelerden verilen kararların incelendiği en son  makamdır. Yerel mahkemeden  verilen karar bir boşanma ,velayet yada nafaka gibi  aile hukukunu ilgilendiren bir karar olabileceği gibi ,  işlenen  bir suçla ilgili ceza ve tazminat  kararı da olabilir.

               Yargıtay, yerel mahkeme kararlarını inceler , onaylar yada bozulmasına karar verir. Yani bozma yada onama kararı verir.Diğer adıda Temyiz Mahkemesi olup , bir davanın Yargıtaya gönderilmesine davanın temyiz edilmesi denir.

            Kimler bir kararı temyiz edebilir? Davaya taraf olan herkes  hakkında verilen kararı temyiz edebilir. Bunun için hiç bir şart aranmaz ,(süre dışında) özel bir yoluda yoktur.Vatandaş kararı temyiz ediyorum deyip mahkemeye dilekçe verdiği anda  ki sebeb yazmasına bile gerek yoktur , dosyası Yargıtaya gönderilir.Bunu bizzat kararı veren mahkeme yapar.Vatandaş isterse karar veren hakimin yüzüne bile kararı temyiz ediyorum diyebilir. Çünkü orda Yargıyı temsil eden  Hakim vatandaşa hizmet etmektedir.

             Bunu vatandaşa sağlayan işte HUKUK DEVLETİ dir.Şimdi bu hukuk devleti  anlayışı sarsılıyor çünkü ;hakimler hükümete bağlanmak isteniyor  .Hakimler ve savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) nun üyerinin  seçimi hükümete devredilerek vatandaşın Hukuk devletin den yararlanması engellenmek üzere. Üstelik bunu halk için yaptıklarını söyleyerek, gözboyayarak, ağlayarak yani  her türlü yolla yapıyolar.

          Kendilerini yargıdan kurtarmak için her yolu denedikten sonra , sonuca kaynakdan varmak için  Anayasa değişklik paketini  hazırlayıp  halkımıza sinsice kabul etirmeye çalışıyorlar.Bu gidişe  HAYIR demenin zamanı gelmiştir.!!

               

36890
0
0
Yorum Yaz